Informujemy, że Państwa dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Górnośląskiej 20/6, kod pocztowy 00-484 (administrator danych) w celu informowania o realizacji działań statutowych, w tym do informowania o organizowanych akcjach społecznych. Podanie danych jest dobrowolne. Informujemy, że przysługuje Państwu prawo dostępu do treści swoich danych i możliwości ich poprawiania.
Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Szóste posiedzenie Rady Naukowej Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

Data publikacji: 29.01.2018

Fotolia

26 stycznia br. odbyło się szóste posiedzenie Rady Naukowej Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w składzie: prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, prof. Zdzisława Kobylińska, dr Jennifer Castaneda, prof. Andrzej Lewandowicz, prof. Andrzej Kochański, prof. Tadeusz Pietrucha oraz prof. Krzysztof Wiak. Instytut Ordo Iuris reprezentowali: mec. Jerzy Kwaśniewski, dr Tymoteusz Zych, dr Błażej Kmieciak, dr Marcin Olszówka oraz Olaf Szczypiński.

Na spotkaniu pierwszy raz zaprezentowano monografię pod redakcją dra Błażeja Kmieciaka pt. „Prawa poczętego pacjenta. Zagadnienia interdyscyplinarne, teoria i praktyka”. Wydawnictwo jest zbiorem artykułów, które powstały na podstawie zagadnień poruszanych na konferencji „Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne oraz prawne”. Odbyła się ona 16 października 2016 r. pod patronatem Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris. Ogólnopolska premiera książki, i udostępnienie jej szerszemu gronu odbiorców, odbędzie się w ostatnich dniach lutego br. Podczas niej zostanie zaprezentowana także propozycja legislacyjna dotycząca dzieci nienarodzonych jako pacjentów.

Kolejnym punktem spotkania była analiza obowiązującego w polskim prawie problemu przesłanki eugenicznej (zezwala na uśmiercenie poczętego dziecka, u którego wystąpiło podejrzenie ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeń ciała, uniemożliwiających samodzielną egzystencję) oraz odpowiedzi, które na interpelacje poselskie w tym temacie wystosowało w ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia. Zwrócono uwagę na bardzo dużą ogólnikowość odpowiedzi, co, zdaniem członków Rady, wzbudza niepokój, gdyż przesłanką do uśmiercenia dziecka poczętego może być zdiagnozowanie jakiejkolwiek choroby lub prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Z najnowszych danych statystycznych wynika, iż wszelkie formy niepełnosprawności, wykryte na etapie prenatalnym, w coraz większej liczbie przypadków skutkują pozbawieniem życia dziecka poczętego. Stoi to w sprzeczności z misją medycyny, której celem jest, obok diagnostyki i leczenia, powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby wyrządzić pacjentowi szkodę.

Ostatnią dyskutowaną kwestią było zagadnienie wolności akademickiej na polskich uczelniach, której naruszeniem jest odwoływanie konferencji naukowych oraz piętnowanie badaczy opowiadających się za prawem człowieka do życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Problem ten będzie szczegółowo omawiany na kolejnym posiedzeniu Rady, które odbędzie się na początku kwietnia br.

Wolność Sumienia

25.05.2018

Czas wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sprzeciwu sumienia

Instytut Ordo Iuris przygotował nowy projekt ustawy. Ma on zapewnić przestrzeganie prawa do sprzeciwu sumienia poprzez zmianę ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw. Kompleksowo wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r. i gwarantuje, szczególnie w zawodach medycznych, prawo do sprzeciwu sumienia, które jest podstawowym prawem człowieka. Nowy projekt ustawy został zaprezentowany dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny. Projekt ustawy został także dołączony do przygotowanej przez Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris petycji skierowanej do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Czytaj Więcej

Wygrana Ordo Iuris - 22-letni Mateusz z Przemyśla został opiekunem zastępczym dla rodzeństwa

Sąd ustanowił 22-letniego Mateusza z Przemyśla opiekunem zastępczym dla czwórki jego rodzeństwa. W sprawę byli zaangażowani prawnicy Ordo Iuris. Historia  Mateusza, który obiecał śmiertelnie chorej mamie, że zajmie się dziećmi, odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Dziś sprawa, dzięki pomocy prawników Ordo Iuris, znalazła swój pomyślny finał w Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

Czytaj Więcej
Ochrona życia

22.05.2018

Kolejna wygrana Ordo Iuris w sprawie banerów antyaborcyjnych

W Sądzie Rejonowym w Garwolinie zapadł dziś wyrok uniewinniający w sprawie działacza Fundacji Życie i Rodzina obwinionego o wystawienie na widok publiczny baneru antyaborcyjnego, pokazującego dziecko zabite w wyniku aborcji.

Baner, wywieszony na ogrodzeniu należącym do garwolińskiej parafii, zgłosił jeden z mieszkańców miasta, któremu nie podobała się upubliczniona na nim treść. Sprawa została skierowana na rozprawę do Sądu Rejonowego w Garwolinie.

Czytaj Więcej

Samowola budowlana i edukacja domowa przyczyną próby odebrania dzieci rodzinie z Tucznej

Przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej odbyła się kolejna rozprawa w sprawie Julii i Pawła Pawlaków. Prośba o wsparcie materialne do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucznej poskutkowała wszczęciem postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad czwórką dzieci. Przyczyną miałby być brak uzyskania dokumentacji wymaganej w procesie budowlanym.

Czytaj Więcej