Organy monitorujące ONZ badają przestrzeganie i wykonywanie przez państwa członkowskie międzynarodowych traktatów ochrony praw człowieka. W związku z tym Instytut Ordo Iuris przekazał na forum ONZ trzy istotne raporty dotyczące ochrony życia i macierzyństwa w Polsce, wskazując m.in. na niedopuszczalność przepisów zagrażających życiu nienarodzonych dzieci z niepełnosprawnościami czy też dyskryminację matek poświęcających się opiece nad dziećmi. Ponadto poruszono ważny temat postulatu zakazu ,,terapii konwersyjnej”, którego realizacja stanowiłaby naruszenie praw pacjenta wobec osób nieakceptujących swoich homoseksualnych skłonności.

W związku z trwającym monitoringiem przeprowadzanym wobec państw członkowskich ONZ, w tym również Polski, przez Komitet Praw Dziecka (KPD) oraz Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych (KPON) – organy czuwające nad przestrzeganiem traktatów ONZ, Instytut Ordo Iuris złożył swoje rekomendacje na poszczególnych etapach analizowania.  W ostatnich dniach również Biuro Międzynarodowego Wsparcia i Koordynacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Departamencie Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ zaakceptowało raport autorstwa ekspertów Ordo Iuris na temat roli rodziny w rozwoju społeczności na obszarach miejskich i wiejskich.

W złożonych rekomendacjach eksperci Instytutu wskazali obszary badań jakimi powinien zająć się KPD przy ocenie przestrzegania przez Polskę Konwencji o prawach dziecka[1] oraz propozycje uwag, które powinny zostać przedstawione Polsce przez KPON w ramach realizacji i poszanowania praw i wolności osób z niepełnosprawnościami zawartych w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych[2].

,,Głównym tematem, na który wskazywaliśmy Komitetom było istnienie w prawie polskim, wbrew postanowieniom wiążących traktatów międzynarodowych oraz Konstytucji RP, regulacji ustawowych dopuszczających przeprowadzanie procedury aborcji eugenicznej na dzieciach, wobec których istnieje jedynie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej ich życiu. Zarówno bowiem na gruncie Konwencji o prawach dziecka jak i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych procedura aborcji eugenicznej jest naruszeniem prawa do życia dzieci, zasady równości oraz zakazu dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność” – zaznaczyła Karina Walinowicz, ekspert Ordo Iuris.

Dodatkowo w rekomendacjach Ordo Iuris poruszono takie kwestie jak odbieranie dzieci z przyczyn społeczno-ekonomicznych, wprowadzanie do szkół dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej przez gminy wbrew ich kompetencjom oraz alarmujących przypadków dokonywania późnych aborcji przeprowadzanych w polskich szpitalach. W ramach Alternatywnego Raportu do KPON przedstawiono również pogłębione prawne analizy na tematy uwzględnione w monitoringu Polski. Dotyczyły one zagadnień tzw. „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, „mowy nienawiści” oraz „terapii konwersyjnej”.

Instytut Ordo Iuris zwrócił również uwagę Komisji ds. Statusu Kobiet ONZ na dyskryminację matek, które zdecydowały się na prowadzenie domu oraz osobistą opiekę nad dziećmi. Dotyczy ona obszarów takich jak: system wsparcia opieki nad dzieckiem do lat trzech, świadczenia emerytalne, ulgi podatkowe. Wskazano także, w oparciu o badania przeprowadzone przez CBOS, na wciąż panujący w społeczeństwie negatywny obraz kobiety zajmującej się wyłącznie prowadzeniem domu i opieką nad dzieckiem. 

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że  raport „Od globalnego do lokalnego: wspieranie zrównoważonych i odpornych społeczeństw w miejskich i w wiejskich społecznościach” (http://undocs.org/E/2018/NGO/9) został przedstawiony na forum politycznym wysokiego szczebla pod auspicjami Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. W stanowisku Ordo Iuris przypomniał, że wspieranie miejskich i wiejskich społeczności powinno przede wszystkim skupić się na wspomaganiu rodziny jako fundamentu wszelkich społeczności i społeczeństw. Podkreślono, że państwo ma obowiązek zapewnić rodzinie stabilność zatrudnienia, programy mieszkaniowe dla małżeństw i rodzin z dziećmi, elastyczne formy opieki nad dziećmi oraz planować nowe miasta i osiedla tak, aby były przyjazne rodzinom z dziećmi.

Raporty Ordo Iuris wsparła koalicja organizacji pozarządowych, m.in.: Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka One of Us, Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Europie FAFCE, Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundacja Jeden z Nas, Fundacja Małych Stópek, Fundacja Pro – prawo do życia, Fundacja Życie i Rodzina, Krajowy Komitet Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Mama, Tata i Dzieci, Inicjatywa Stop Seksualizacji Naszych Dzieci, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci, Vigilare Foundation.

POBIERZ RAPORTY ORDO IURIS
– Ordo Iuris Alternative Report to CRPD (POBIERZ)
– Ordo Iuris Submission to CRC for LoIPR (POBIERZ)
– Ordo Iuris Petition to CSW63 (POBIERZ)

 

[1] Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526 z późn. zm.).

[2]Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzona w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169 z późn. zm.).

Czytaj więcej

Surogacja jako forma sprzedaży dzieci i naruszenia praw kobiet – opinia Ordo Iuris dla Specjalnego Sprawozdawcy ONZ
3 listopada 2025

Surogacja jako forma sprzedaży dzieci i naruszenia praw kobiet – opinia Ordo Iuris dla Specjalnego Sprawozdawcy ONZ

Dzieci urodzone w wyniku surogacji często tracą prawo do pełnej…

Trybunał w Strasburgu: Włochy miały prawo unieważnić akt urodzenia z dwiema „matkami”
3 listopada 2025

Trybunał w Strasburgu: Włochy miały prawo unieważnić akt urodzenia z dwiema „matkami”

Wyrok ETPC wpisuje się w ugruntowaną linię orzeczniczą, zgodnie z…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
31 października 2025

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Przedstawiciele Ordo Iuris wzięli udział w ośmiu panelach konwencji programowej…

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wytycznych Minister Leszczyny. Ordo Iuris składa zażalenie do sądu
31 października 2025

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wytycznych Minister Leszczyny. Ordo Iuris składa zażalenie do sądu

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie tzw. wytycznych Minister Zdrowia…

Debata w Parlamencie Europejskim na temat strategii bezpieczeństwa wewnętrznego w UE
30 października 2025

Debata w Parlamencie Europejskim na temat strategii bezpieczeństwa wewnętrznego w UE

Dyskusja ukazała rosnące napięcia między zwolennikami dalszej integracji polityki bezpieczeństwa…

Krytyczne uwagi Ordo Iuris do projektu ustawy o bezpłatnej antykoncepcji. W tle katastrofalna sytuacja finansowa NFZ
30 października 2025

Krytyczne uwagi Ordo Iuris do projektu ustawy o bezpłatnej antykoncepcji. W tle katastrofalna sytuacja finansowa NFZ

Podstawowym, całkowicie błędnym założeniem projektu jest przyjęcie, że ciąża stanowi…

Chodzenie do kościoła powodem rozdzielenia rodziny. Szwecja pozwana do Strasburga
29 października 2025

Chodzenie do kościoła powodem rozdzielenia rodziny. Szwecja pozwana do Strasburga

Dochodzenie wykazało brak dowodów na znęcanie. Rodzice zostali wówczas przez…

„Wzmocnienie sojuszu między szkołą a rodziną”. Włochy zamierzają rozszerzyć zakaz edukacji seksualnej
29 października 2025

„Wzmocnienie sojuszu między szkołą a rodziną”. Włochy zamierzają rozszerzyć zakaz edukacji seksualnej

Zgodnie z procedowanym projektem ustawy, instytucje szkolne są zobowiązane do…

Senat Hiszpanii przeciwko wpisaniu prawa do aborcji do Konstytucji
29 października 2025

Senat Hiszpanii przeciwko wpisaniu prawa do aborcji do Konstytucji

Choć socjalistyczny premier tego chciał, Hiszpania nie pójdzie śladem Francji…

O przyszłości Polski na konwencji programowej w Katowicach
28 października 2025

O przyszłości Polski na konwencji programowej w Katowicach

Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris uczestniczyli w ośmiu panelach podczas konwencji…